“TYLKO ONE. POLSKA SZTUKA BEZ MĘŻCZYZN” – OBRAZ NIEZWYKŁYCH KOBIECYCH TALENTÓW
Od dawna fascynuje mnie, jak kobiety w sztuce kształtowały i wciąż kształtują nasze postrzeganie piękna, emocji i doświadczeń ludzkich. Odkrycie książki Sylwii Zientek “Tylko One. Polska Sztuka bez mężczyzn” pozwoliło mi zgłębić ten fascynujący świat z jeszcze większą fascynacją, zanurzając się w niesamowite historie i twórczość artystek, które na zawsze zmieniły oblicze polskiej sztuki. Ta książka, przedstawiająca dwadzieścia niezwykłych polskich artystek, była dla mnie jak odkrycie nowego kontynentu w świecie sztuki – pełnego bogatych historii, wyrazistych postaci i niezwykłych talentów…
Anna Rajecka, Zofia Szymanowska-Lenartowicz, Anna Bilińska, Olga Boznańska, Elizabeth Jerichau-Baumann czy Mela Muter, to artystki, malarki, które szczególnie mnie inspirują. Ich portrety, pejzaże i sceny rodzajowe zachwycają mnie nie tylko ze względu na techniczną doskonałość i emocjonalną głębię, ale także ze względu na osobiste przeżycia tych kobiet.
Anna Rajecka (1762–1832) – Tworzyła w epoce klasycyzmu, z niezwykłą umiejętnością uchwycenia ludzkich emocji w portretach.
Zofia Szymanowska-Lenartowicz (1825 – 1870) – Jej pełne ekspresji prace, łączyły romantyzm z techniczną precyzją.
Anna Bilińska (1854–1893) – Wspaniała malarka realizmu i impresjonizmu, mistrzowsko operująca światłem i cieniem.
Olga Boznańska (1865–1940) – Jej portrety, łączące impresjonizm z realizmem, są pełne sugestii i nastroju.
Elizabeth Jerichau-Baumann (1818–1881) – Polsko-duńska malarka, która słynęła z egzotycznych tematów i silnych emocji w ramach romantyzmu.
Mela Muter (1876–1967) – Inspirująca swoimi ekspresyjnymi pejzażami i portretami, z odważnym użyciem koloru i formy, zachwyca do dziś.
Natomiast rzeźbiarki, które zmieniły moje postrzeganie tej formy artystycznej i których prace mają dla mnie wyjątkowe znaczenie to przede wszystkim Maria Papa Rostowska, Magdalena Abakanowicz, i Maria Pinińska-Bereś.
Maria Papa Rostkowska (1923–2008) – Jej abstrakcyjne rzeźby z kamienia i metalu były esencją modernizmu i abstrakcjonizmu.
Magdalena Abakanowicz (1930–2017) – Artystka, tworząca oszałamiające, monumentalne instalacje i abakany, otworzyła mi oczy na nowe perspektywy rzeźby postminimalistycznej.
Maria Pinińska-Bereś (1931–1999) – Jej surrealistyczne i feministyczne prace, już w XX wieku były pełne odważnych form! Esencja nowoczesnej rzeźby.
Książka Sylwii Zientek ‘Tylko One. Polska Sztuka bez mężczyzn” ukazuje, jak każde pociągnięcie pędzla i każdy uformowany kształt odzwierciedlają siłę, determinację i niezwykłą wrażliwość kobiet – artystek. Mimo ograniczeń epoki, z niezachwianą pasją wszystkie artystki przedstawiały swoją unikalną wizję świata. ‘Tylko One…” to lektura, która nie tylko prezentuje wspaniałe postaci ze świata malarstwa czy rzeźby, ale także ukazuje ich sztukę jako formę wyrazu o głębokim znaczeniu mające moc wpływania na zmiany, dialog międzyludzki czy wzajemne zrozumienie.
Sztuka. Tak! Na mnie osobiście ma ona ogromny wpływ. Dzięki sztuce stale doświadczam głębokich emocji, od zachwytu po refleksję ☺️ Tym bardziej dziękuję w/w niezwykłym artystkom za to, że swoją twórczością wzbogaciły moje życie i na zawsze ukształtowały moją wrażliwość artystyczną. Ich dzieła stanowią dla mnie nie tylko źródło estetycznego zachwytu, ale przede wszystkim niekończącą się inspirację do głębszego odkrywania i doceniania świata sztuki, także w fotografii ❤️
Zachęcam i Was do odkrywania dzieł tych i innych wybitnych artystek, zarówno w książkach, jak i w galeriach czy muzeach. Niech każda wizyta w świecie sztuki stanie się dla Was okazją do nowych odkryć i inspiracji. Miłego eksplorowania!